martin pavel,

*1988, visual artist
prague, czech republic
http://martinpavel.cz

web pro Lealoo

asi před týdnem dokončená realizace projektu webu http://lealoo.cz
původní verze je zde: http://martinpavel.com/leal/lealoo_en.html

web je s php administrací. Flash video na pozadí a v popředí html pomocí autoresize iframe. Dole flash mp3 přehrávač.

script na rozeznání jazykové verze a automatické přesměrování na danou jaz. verzi.
script pro verzi pro mobilní telefony.

cílem byla co největší účelnost a postavení webu na obsahu. Grafika nenahrazuje obsah. Videa jsem dělal speciálně pro tento web. V galeriích tak vzniká dojem prostoru (kužel světla pod obdélníkem) a přitom tím, že jsou z většiny tmavá, tak neruší obsah (fotografie, videa) a také tím pádem je kvalitnější obraz (komprese pouze části plochy videa).

video na pozadí se při změně velikosti okna mění automaticky v poměru, je to moje originální řešení, žádné jiné řešení na netu nefunguje na 100%.

fotogalerie je děláná tak, aby uživatel nemusel rozklikávat každou miniaturu a čekat než se fotka načte, fotky se načítají dopředu.

videa jsou přes vimeo, uživatel tak zná prostředí přehrávače a působí to důvěryhodněji, navíc je to jednodušší pro administraci klienta.

web není grafický leták nebo dokument. Web beru spíše jako architekturu, jako budovu. Vše musí být funkční. Mohu si ve photoshopu navrhnout co chci, ale pokud se to nedá zrealizovat, tak je to k ničemu. Dům se staví od základů a ne od pláště tak jako budovy Franka Gehryho. Při tvorbě od funkce tam také vznikají nové možnosti. Je tam opět stejný princip jako u všech ostatních oborů- nesnažím se zrealizovat vlastní představu, ale nechávám se ovlivňovat a poslouchám a vnímám to co se objevuje za nové skutečnosti v procesu tvorby.

web, i když se to na první pohled nezdá, je ve skutečnosti třídimenzionální záležitost tak jako budova. Položky menu jsou dveře, fotogalerie je skutečně prostor galerie atd.

v dalších projektech bych chtěl být ještě více radikální a využít možností a jít do čtvrtého a pátého prostoru.

což znamená organický web, který se mění v čase podle daného uživatele a přizpůsobuje se mu. Využívá webcamery a přenosu zvuku. Web roste a zmenšuje se a mění tvar jako živý organismus. Čím dál více rozšířující se 3D monitory přidávají další čtvrtou dimenzi. Pátou a šestou je pak online živá odezva od uživatele.


pohled do blízké budoucnosti (cca 20 let do rozšíření) je pak ovládání pomocí mozkových vln, pomocí myšlenek.

Ale na to já seru, vlastně se toho vůbec účastnit nechci, chci poznat svět jaký ještě je, dokud tu tato doba ještě není.

nechci už dělat nikdy nic s počítačem.
-----------------------
Praha 27. 5. 2010 13:18

No comments:

Post a Comment

The wasp factory

V příštím videu z Vosí továrny mám

končím s alkoholem a s cigaretama, jak dlouho to vydržím?

donate me

followers